MAKİ YÖRÜKLER SÜT ÜRÜNLERİ 2015 yılında Milas da kurulmuş bir ticari işletmedir.

‘PEYNİRİN MUCİDİ YÖRÜKLER’ sloganıyla yola çıkan kurucumuz Mehmet KİRİŞ kıl çadırda dünyaya gelmiş, ataları gibi Yörük olmanın gururunu doyasıya yaşayan bir kişidir. Göçebeli yaşamla yazın yaylalarda, kışın ovalarda sürüsüyle keçi çobanlığı yapmış ve aynı zamanda ailesiyle birlikte peynir üretimi konusunda gerekli bilgi ve beceriyi yaşamın bir parçası olarak fazlasıyla tecrübe edinmiştir.

Ailesi ile birlikte artizan yöntemlerle elde edilen başta peynir, lor, tereyağı vb. ürünleri semt pazarlarında toptan ve perakende şekilde satarak geçimlerini sağlamışlardır. Peynir konusunda kendisini, üretimden pazarlamaya daima geliştirmek için fazlasıyla emek harcamış, yine bu sebeple eğitimini ise ticaret üzerine tamamlamıştır.

Sonrası, göçebeli hayvancılığı zamanın şartlarından dolayı noktalayıp, çeşitli peynir firmalarında yöresel ürünlerin alımı konusunda kendini geliştirme fırsatı bulmuş ve gerek esnaflık konusunda, gerekse müşteri memnuniyeti konusunda yeterince tecrübeye sahip olmuştur. Henüz 27 yaşında iken 2015 yılında Milas merkezde gıda pazarında ilk işletmesini açmıştır. 

Kaz dağlarının bol oksijenli ve envayi çeşit bitki örtüsü ile eşsiz güzelliğe sahip Çanakkale’mizin Ezine ilçesinde ve Ege’mizin göz bebeği güzel İzmir’imizin Ödemiş ilçesindeki mandıra ortaklarımızla birlikte özenle ürettiğimiz peynirleri soğuk odalarda 1-2 yıl aralığında derin bir uykuya yatırıp, sonrasında siz değerli müşterilerimizin sofralarına gönderiyoruz. 2. Şubemizi 2020 yılında Milas’ımızın güzel tatil beldesi Güllük’te açmış bulunmaktayız. Firmamız ismini Yörüklerin yaşam alanı olan bitki örtüsünden almıştır. MAKİ (Ege ve Akdeniz bitki örtüsü) YÖRÜKLER ismi ise; atalarımızı, örfümüzü, adetimizi, yaşamımızı ve yaşanmışlıklarımızı temsilen tercih edilmiştir.

Özel üretilen ürünler haricinde en güzel yöresel ürünlerin pazarlaması da işletmemizde yapılmaktadır özellikle Kars, Erzincan, Balıkesir gibi peyniriyle ünlü güzide şehirlerimizdeki tedarikçilerimizle sürekli olarak iş birliğimi ve yıllardır süre gelen ticari dostluğumuzu korumaktayız. Bu bölgelerde üretilen ürünlerin kontrollerini bizzat yerinde yapıp, gıda mühendisi arkadaşlarımızın onayını alarak, soğuk zincir araçlarımızla önce tezgahımıza sonra sizlerin sofralarına gönderiyoruz.

Güney Egemizin incisi Milas’ımız, konumu bakımından çok zengin tarihe sahiptir.
İlçenin tarihi, binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Antik çağda, Milas bölgesi Karya uygarlığının bir parçasıydı. Bu dönemde kent, Karya’nın en önemli merkezlerinden biri olan Mylasa olarak biliniyordu. Mylasa, Helenistik dönemde önemli bir kültürel ve ticari merkez haline geldi. Milas, Roma İmparatorluğu döneminde de önemli bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdürdü. Bu dönemde şehir, imparatorluk yol ağının önemli bir noktasıydı ve ticaretin canlı olduğu bir merkez olarak biliniyordu. Ortaçağ boyunca, Milas Bizans ve ardından Türk hakimiyetine girdi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de önemini koruyan bir yerleşim yeri olarak kaldı. Milas’ın tarihi dokusunu oluşturan önemli yapılar arasında antik tiyatro, Karya Nekropolü, Herakleia Antik Kenti, Beçin Kalesi ve çeşitli Bizans dönemi kiliseleri ve camileri bulunmaktadır. Bu tarihi eserler, Milas’ın zengin kültürel mirasını yansıtmaktadır. Günümüzde Milas, turizm, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda önemli bir role sahiptir. Ayrıca, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ziyaretçilerini cezbeden bir destinasyon olarak da öne çıkmaktadır.

Özellikte zeytin ve zeytinyağı konusunda kendisini Avrupa’da kanıtlamayı başarmıştır. Dünyada sadece bu bölgede yetişmekte olan ‘memecik’ cinsi zeytinden elde edilen zeytinyağı AB (AVRUPA BİRLİĞİ) coğrafi işaret almayı başaran 5. Türk ürünüdür. Peynirin dışında, en az peynir kadar iddaalı olduğumuz zeytin ve zeytinyağının üretim ve satışını yapmaktayız. Özellikle AB COĞRAFİ işaretli soğuk sıkım sızma zeytinyağlarımız ve kırma(çekikçe), yağlı çizik ve siyah sofralık zeytinlerimiz en çok satılan ürünlerimiz arasındadır.
Öncelikli amacımız, butik üretimin büyüsüne zarar vermeden, ürünlerin lezzetini ve kalitesini bozmadan bildiğimiz işi doğru yapabilmektir. Bu anlamda çok şubeleşip işin büyüsünü bozma taraftarı olmadığımızı bilmenizi isteriz.

Bunları yaparken de doğru ürünü doğru müşteri ile buluşturabilme adına ve aynı zamanda çağın gereksinimleri doğrultusunda kurulduğumuz ilk günden itibaren dijital ortamda sizlerle birlikteyiz. Bir tıkla kapınıza lezzet gönderiyoruz. www.yoruklersuturunleri.com adresinizden vermiş olduğunuz siparişler ertesi gün soğukluğunu kaybetmeden strafor ve soğutucu buz kalıplarıyla birlikte elinize ulaşmaktadır. Güvenle alış veriş yapabilir, en ufak problemde 05064510294 no.lu watsapp numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sevgiyle kalın, peynirsiz kalmayın.