Keyfi Alışverişin Adresi, Maki Yörükler Süt Ürünleri ve Organik Pazarında

MAKİ YÖRÜKLER SÜT ÜRÜNLERİ 2015 yılında Milas da kurulmuştur. ‘PEYNİRİN MUCİDİ YÖRÜKLER’ sloganıyla yola çıkan kurucumuz Mehmet KİRİŞ kıl çadırda dünyaya gelmiş, ataları gibi yörük olmanın gururunu doyasıya yaşamış, göçebeli yaşamla yazın yaylalarda kışın ovalarda sürüyle keçi çobanlığı yapmış ve aynı zamanda ailesiyle birlikte peynir üretimi konusunda gerekli bilgi ve beceriyi yaşamın bir parçası olarak öğrenmiştir.

Ailesi ile birlikte üretip semt pazarlarında yine toptan ve perakende olarak sattıkları peynir konusunda kendisini üretim ve satış alanında daima geliştirmiştir. Eğitimini ticaret üzerine yapan ve daha sonrası da göçebeli hayvancılığı zamanın şartlarından dolayı noktalayıp çeşitli peynir firmalarında yöresel ürünlerin alımı konusunda kendisini geliştirme fırsatı bulmuş ve esnaflık konusunda müşteri memnuniyeti konusunda kendisini yeterince geliştirdikten sonra 2015 yılında Milas merkezde gıda pazarında ilk işletmesini açmıştır.

Kaz dağlarının bol oksijenli ve envayi çeşit bitki örtüsüyle eşsiz güzelliğe sahip Çanakkale’mizin Ezine ilçesinde ve İzmir Dikili’deki mandıra ortaklarıyla birlikte özenle ürettikleri peynirleri soğuk odalarda 1-2 yıl aralığında derin bir uykuya bırakılıp siz değerli müşterilerimizin sofralarına gönderiyoruz. 2. Şubemizi bu yıl Milas’ımızın güzel tatil beldesi Güllük’te açmış bulunmaktayız. Firmamız ismini Yörüklerin yaşam alanı olan bitki örtüsünden almıştır. MAKİ (Ege ve Akdeniz bitki örtüsü) YÖRÜKLER ise atalarımızı örfümüzü adetimizi ve yaşamımızı temsilen tercih edilmiştir.

Özel üretilen ürünler haricinde en güzel yöresel ürünlerin pazarlaması da işletmemizde yapılmaktadır özellikle Kars, Erzincan, Balıkesir gibi peyniriyle ünlü güzide şehirlerimizdeki tedarikçilerimizle güvenli ve soğuk zincirli araçlarınızla 1 sene öncesinden siparişlerimizi ayırtarak ailemiz ve değerli müşterilerimiz için özenle ürettimini sağlarız. Bizzat yerlerinde kontrollerini sağlar ve gıda mühendisi arkadaşlarımızın onayını alarak tezgahımıza satışa hazır Hale getiririz.

Güney Egemizin incisi Milas konumu bakımından çok zengin bir iklim ve coğrafyaya sahiptir. Özellikte zeytin ve zeytinyağı konusunda kendisini Avrupa’da kanıtlamayı başarmıştır. Dünyada sadece bu bölgede yetişmekte olan ‘memecik’ cinsi zeytinden elde edilen yağ AB de coğrafi işaret almayı başaran 5. Türk ürünüdür. Peynirin yanında bir çok çeşit yeşil ve siyah zeytin özellikle yöresel yağlı Milas zeytini, zeytinyağı satışlarımızla hızla büyümekte olan firmamızın hedefi daima yaptığı işin en iyisini yapabilmektir. Butik üretimin büyüsüne zarar vermeden ürün lezzetini ve kalitesini bozmadan doğru işi yapabilmektir.