Menu
FAYDALI BİLGİLER

PEYNİRLER

peynirler

Tam yağlı beyaz peynirlerimiz sadece kahvaltılarınızın değil, ara öğünlerinizin, salatalarınızın ve akşam keyif sofralarınızın tadı olacaktır.

Pastörize inek sütü ile hazırlanan beyaz peynirlerimiz   4 C’de buzdolabında ve salamurasında saklanmalıdır. Böylece hem ürünün sağlığını hem de lezzetini koruyabilirsiniz.

BEYAZ PEYNİR
Genellikle salamura (tuzlu su) içinde satış sunulan bu ürünün muhafazasında, ya ürünü su içinde bekletmeliyiz ya da hiç hava almayacak bir kap içinde veya streç’le sarıp buzdolabında saklamalıyız.

KAŞAR PEYNİR
Hava ile teması istenmeyen bir üründür. Paket açıldıktan sonra kalan kısım mutlaka streç’le sarılmalı veya hava geçirmez kap kullanılmalıdır.

KREM PEYNİR
Paket açılıp porsiyon olarak servis edilmeli ve kapağı devamlı kapalı olarak buzdolabında saklanmalıdır.

CHEDDAR PEYNİR
Dünyanın en çok tüketilen peyniridir. Adı İngiltere’deki Cheddar kasabasından gelmektedir. Bu peynir sarıdır . Genellikle inek sütünden üretilmektedir. Yağlı ve serttir. En az 1 yıl beklemişi makbuldür. Hamburgerde, pizzalarda, soslarda, suflelerde ve pizzalarda eritilerek kullanımı yaygındır. Burger peynirin ana hammaddesidir.

ÖRGÜ PEYNİRİ
Açıldıktan sonra streç’le sarılmalı veya hava almaz bir kap içine konulmalıdır.

TEREYAĞI
Koku çekme özelliği çok yüksek olan bir üründür.

SÜT NEDİR ?

sut_olusumu

SÜTÜN ÖZELLİKLERİ

Fiziksel :
Süt, donma ısısı -0.54°C, yoğunluk oranı 1,029 ila 1,036 olan beyaz opak bir sıvıdır. Kimyasal : Süt, su içerisinde bazıları koloidal eriyik halinde bulunan şeker, mineral ve protein solüsyonunun yağ emülsiyonudur.

Türk Gıda Kodeksinde Çiğ Sütün tanımı: Bir veya daha fazla inek, keçi, koyun ve mandanın sağılmasıyla elde edilen, 40 °C’ın üzerinde ısıtılmamış veya eşdeğer etkiye sahip herhangi bir işlem görmemiş kolostrum dışındaki meme bezi salgısıdır.

SÜTÜN BİLEŞENLERİ sutbilesini

Yağ ; Yağ, süt içerisinde serbest tanecikler halinde bulunur. Ürünün tanımı, tadı, kıvamı ve beslenme için önemli bir bileşendir.

Proteinler ; amino asitlerin biraraya gelmesinden oluşan yapı taşlarıdır. Beslenme açısından büyük önem taşırlar. Sütte iki ana protein grubu vardır; Kazein ve Serum proteinleri. Bu proteinler pıhtılaştıkları zaman suyu tutarak katı bir yapı oluştururlar.

Laktoz – Süt şekeri ; süt kuru maddesi içerisinde en fazla bulunan ve oranı mevsime ya da işleme göre en az değişen bileşendir. İki basit şekerden oluşur: (glikoz ve galaktoz). İyi bir enerji kaynağıdır. Yegane galaktoz kaynağıdır (sinir dokusuiçin). En önemli işlevi; mikroorganizmalar tarafından laktik asite dönüştürülerek oluşan fermentasyon işlevidir.

UZUN ÖMÜRLÜ (UHT) SÜT

UH100°C üzerinde uygulanan işlemler) mikropsuz şartlar altında steril ambalaj malzemesiyle paketlenerek elde edilmiş süt çeşididir.

UHT yöntemiyle elde edilen süt, özel düzeneklerde 135-150 °C’de kısa sürede (2-6 saniye), plakalı/borulu değişik sistemlerle süte endirekt(dolaylı) buhar ya da nadir olarak buhar üzerine süt püskürtülmek suretiyle direkt ısıtılarak elde edilen içme sütü olup,  homojenize edilmiş, her türlü patojen(zarar veren) mikroorganizmadan arındırılmış, genellikle oda sıcaklığında açılmadığı veya ambalajı zarar görmediği koşullarda dört ay süresince bozulmaya karşı dayanıklılık gösteren normal tat ve kıvamda ve besin değeri oldukça iyi korunmuş süttür.

PASTORİZE SÜT

Pastörize süt, TS 10182e uygun çiğ sütlerin, doğal ve biyolojik özelliklerine zarar vermeden patojen (hastalığa neden olan her türlü organizma ve maddeler) organizmanın tamamen, diğer organizmalarında büyük bir çoğunlukla yok edilmesini sağlayacak şekilde, özel tesis ve cihazlarla ısıtılıp soğutulmasıyla elde edilir.

Değişik pastörizasyon uygulamaları olmakla birlikte, Türkiye’de genellikle 12-16 saniye süre ile 72-80C’lik ısı uygulaması yapılmaktadır. Tüketime  kadar 10 C’nin altında saklanmalıdır.

Pastörize edilmiş sütlerin en önemli özelliği teknolojik işlemin hemen arkasından, taşınmada dahil olmak üzere soğuk zincir gereksiniminin varlığıdır. Satın alındığı yerde dahil olmak üzere evlerde de yine soğuk ortamlarda,  buzdolabında bulunma zorunluluğudur. Bu soğuk zincirin kırılmasının gerek mikrobiyolojik kaliteye gerekse de besin değerine zarar verebileceği bilinmeli ona göre tedbir alınmalıdır. Ayrıca bu sütler ‘günlük süt’ olarak kabul edilmekte yani üretimden sonra iki gün içerisinde tüketilmeleri gerekmektedir.

besin_tablosu

*  Her gün yetişkin bireylerin 2 porsiyon, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 3-4 porsiyon süt ve yerine geçen besinleri tüketmeleri gerekir.

*  Bir orta boy su bardağı (200 cc) süt veya yoğurt ile iki kibrit kutusu büyüklüğünde peynir bir porsiyondur.

*  Çiğ süt ve pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynir ve benzeri besinler insanlarda Brusella hastalığına neden olur. Bu nedenle sokakta satılan kaynağı bilinmeyen sütleri tüketmeyin
Pastörize edilmiş veya UHT (uzun ömürlü süt) sütleri tercih edin. Kaynağını bilmediğiniz ve tanımadığınız kişilerin sattığı sokak sütlerini satın almayınız.

*  Sütün az kaynatılması sütte bulunan mikropları tamamen öldürmez. Sütün çok kaynatılması ise vitamin kaybına neden olur. Sütü kaynama noktasına geldikten sonra en az 5 dakika kaynatmak hijyenik yönden yararlı olabilir.

*  Sütlü tatlı pişirildikten sonra ocaktan alınırken şekeri eklenmelidir. Pişirilme sırasında eklenen şeker ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşur.

*  Tarhana yoğurt, un veya yarmadan yapılan geleneksel bir besinimizdir. Beslenmemizde önemli yeri vardır. Ancak kurutulma işlevi hava akımı olan ve gölge bir yerde, üstü bezle kapalı olarak yapılmalı, güneş altında kurutulmamalıdır. Aksi halde önemli vitamin kayıpları oluşur.